Моя стаття буде орієнтована в першу чергу на молоде покоління, проте, малому і середньому бізнесу, а також нашим луцьким політикам це буде також добре прочитати.
Луцьк – прекрасне місто для розвитку, яке має хороший потенціал. Як і у багатьох містах України, в місті Луцьку є велика кількість некапіталізованих цінностей, які можна конвертувати в прибутковий бізнес, та створити суспільне благо.
Особисто мені приємно усвідомлювати ідеї, котрі зможуть терраформувати наше місто, підвищити його соціально-інфраструктурний, культурний та економічний рівень.
Те, що буде написане згодом, ідеї не нові, проте, до сьогодні їх, на жаль, ніхто не втілив у життя. Ці ринки не зайняті взагалі ніким, а частина з них не має ніяких правил, що дає великі шанси зайняти хороші позиції та бути лідером регіону.
Та, перш ніж перейти до списку ще хочеться наголосити ось на чому.
В Луцьку є багато пивних та розважальних закладів, і коли проходить певний період часу, саме в цих сферах відкриваються нові заклади та локації. Більшість людей думає, що це “круто”, що такий бізнес зможе озолотити своїх власників дуже швидко, створити певний хайп, та додати рейтингу своїй діяльності. І це частково правда.
Проте, є інша сторона медалі, яку багато хто просто не приймає. Пивні та розважальні заклади в своїй перспективі тільки загрожують суспільству в цілому. Масове споювання людей алкодисконтами: купи 2, а 3 – в подарунок, або безкоштовне частування текіли на вході в клуби тільки підігріває відвідувачів залишити більше грошей на касі бару, витратити свій час на непотрібний “понт”, який зафіксують фотографи на своїй матриці, а пізніше викладуть в соціальні мережі. І як наслідок це бачить майбутнє покоління, нові дівчатка і хлопчики, які тільки закінчили школу, і думають тепер про те, як піти в клуб, щоб бути в центрі уваги замість того, щоб сфокусувати себе на тому, що можна створити, організувати.
Луцьку вкрай потрібна велика кількість людей середнього класу, які б створювали свій новий бізнес та розвивали регіон. Коли підприємець створює ідею, продукт, проект, він ризикує лише своїм внеском, часом, активами, енергією, але коли проект стає успішним, в результаті виграє все суспільство, прямо чи опосередковано.
Але і заробляти можна по-різному, з однієї сторони можна виробляти спиртні напої, а з іншої – вирощувати квіти. Задумайтеся, що і один, і інший бізнесмен буде сплачувати податки, наймати людей на роботу.. Їх кількість залежить лише від об’ємів виробництва. Проте, один напрямок в загальному вбиває людину, а інший дарує їй вкрай позитивні емоції. Можна заробляти на життя, відкривши пекарню, а можливо і ломбард.
Я лише хочу сказати, що сьогодні, коли більшість негативних аспектів переважає,
Луцьку потрібні правильні орієнтири. Особливо це стосується людей, котрі мають вплив на своїх полях діяльності, у своїх компаніях, на посадах, місцях.
Колись ще в 2000-2008 роках йогою в Україні займалися мало людей. Це був андерграунд, проте, чим більше людей почали цим займатись і дякуючи інстаграму почали це показувати, виник масовий егрегор, що йога – це круто, що нею потрібно займатися, з’явилися нові орієнтири. Раніше в Луцьку не було так багато фітнес-центрів як сьогодні, були секції “Динамо” з подертою радянською арматурою. Сьогодні ж є дуже багато інформаційних каналів, які кажуть, що спорт – це круто. І коли ви наступний раз будете гортати інстаграм, і побачите вашу вродливу подругу, яка дуже гарно робить присідання, або побачите вашого сусіда, який у дворі працює на брусах, у вашій голові зародиться ідея: спорт – це круто, потрібно піти у фітнес-зал. Я надіюсь, що ви зрозуміли, що я намагаюсь пояснити, а тепер перейду до опису ідей.
Ідея 1 – Агробізнес
Як ви знаєте, Україна одна з країн-лідерів у світі з виробництва продуктів харчування. Українська земля – дуже цінний ресурс, яка, можливо, через призму проблем, бідності та війни не до кінця усвідомлюється народом України. Проте, давня приказка “земля прокормить” працює і сьогодні. Зверніть увагу – на прилавках магазинів та супермаркетів – до 50% різних продуктів, які можливо виготовити у нас (на Волині), привозяться або ж з інших регіонів, або ще гірше – імпортуються закордону. Чому комусь у сусідньому регіоні це вдалося, а ми навіть не пробуємо це зробити?
Культивування рослин, вирощування як свіжих, так і виробництво консервованих продуктів у власному регіоні, як мінімум буде оптимальним для власної сім’ї, і стане хорошим бізнесом та зможе дати регіону більшу незалежність.
На полиці супермаркетів інколи буває важко пробитися малим брендам, але, як на мене, це лише спонукає почати співпрацювати з партнерами, будувати свої мережі, що в результаті принесе ще більший заробіток.
Зараз у світі масово розвивається тренд власного виробництва їжі. Люди все більше і більше бажають злізти з голки залежності від великих супермаркетів, витрачати час на покупки. Дуже багато хто перетворює дахи будинків в містах на агрозони, і це дуже добре працює. Згадайте Шевченка і українську національну ідею “Садок вишневий коло хати”…. І це є правильний орієнтир, який в українців у крові. Село – це круто! А взаємозв’язок з природою лише може нас укріпити.
Ідея 2 – Громадський пляж
Скільки живу в Луцьку, стільки і мрію про гарно зроблений, чистий, громадський пляж.
Подорожуючи по світу і оглядаючи різні соціальні програми та нововведення, я запитую сам у себе: чому одні нації мають ціль і волю, щоб жити краще, роблять щось для цього, а інші ні? Цікаво чому наша місцева влада, яка на сьогодні, користуючись інформаційними технологіями, маючи доступ, контакти, гроші, ресурси та вплив, нічого не робить там, де слід було це зробити.
Тому що пляж в місті це:
1. можливість поповнення міського бюджету;
2. можливість створення робочих місць;
3. створення нового суспільного блага для усіх жителів міста.
Якість та комфорт коштує грошей. А огородити межі, почистити місце від бруду, встановити належні місця для відпочинку – не такі великі і космічні гроші. Проте, якщо в Луцькій міській раді на сьогодні, можливо, цього немає навіть на рівні Проектного плану, можете самі судити про її діяльність..
Ігор Палиця на одній із своїх прес-конференцій сказав: “не потрібно шукати проблем там, де їх немає.” А ще: “що потрібно разом думати як робити регіон краще”, і я з ним згоден. Буде добре якщо кожен підприємець у Луцьку почне думати не лише про свої інтереси, а й про інтереси міста, регіону, країни та нації! Проте, якщо сама влада не думає про покращення для своїх жителів, то їй не слід займатись управлінням? А, якщо в Луцьку знайдуться підприємці, які захочуть імплементувати такий проект, то самій владі було б добре задуматись над місцевою програмою, яка би виділила соціальні гранти на нього.
Хочу ще сказати, що дивлячись на досвід різних європейських країн, кожне місто, яке себе поважає, має як мінімум 2 громадських пляжі: платний та безкоштовний. І найцікавіше, що створення та імплементація таких програм у тих містах не охороняється ніяким авторським правом. Такі рішення лежать на поверхні, починаючи від об’єктів інфраструктури, закінчуючи графічним дизайном і стратегіями рекламних кампаній та менеджменту, просто прийдіть і візьміть їх!
Ідея 3 – Будинок догляду
Ідея пансіонатів, будинків догляду та будинків престарілих також не нова. І мені здається, це як дитячий табір для дітей. Є розваги, ігри, конкурси, вас годують, про вас дбають, вами займаються. Ви в колі гарних людей, які виховувалися за схожими принципами.
Такі центри можуть бути як державні, так і приватні, і найрізноманітніші по вартості та комфорту. Уявіть собі пансіонат з сауною, басейном, невеличким кінотеатром та іншими зручностями. Що найцікавіше, можливо зробити як оздоровчий центр, закупити медичне обладнання, найняти декілька медичних сестер і проводити профілактичні процедури. На вихідних запрошувати локальних артистів, музикантів для організації концертів.
Ви думаєте це фантастика? Ні, це реальність більшості європейських країн, програми яких були ще розроблені і втіленні 100-150 років тому.
А якщо перейти до реалій, то в Луцьку є достатньо пенсіонерів, і дуже багато з них має пенсію, яку можна було б витрачати на утримання людини в такому будинку. Разом із тим було би дуже правильно, якби влада також думала про це, підтримуючи такий бізнес фінансуванням та грантами, вводила різні соціальні програми.
Ідея 4 – Інтернет-магазини
Інтернет-комерція росте з кожним днем. Нових веб-сайтів, інтернет-магазинів щодня з’являється дуже багато. А лучани дуже часто ще більше користуючись інтернетом, роблять замовлення як на міжнародних, всеукраїнських, так і на регіональних веб-сайтах. Проте, інтернет-комерція – це тренд, який вже давно масово захоплює нові покоління. І дійсно, для чого йти в магазин, якщо майже все можливо замовити в інтернеті. Також інтернет-магазин варто розцінювати як допоміжний рекламний канал комунікації для ваших товарів.
Інший плюс інтернет-комерції – це можливість замовлення ваших товарів з будь-якого куточка світу. Будь-який консюмер може стати вашим клієнтом зі Львова, Києва, якогось села під Івано-Франківськом чи з Польщі, США, Мексики….
Вам лише потрібно зробити веб-сайт, наповнити його вашими товарами, адаптувати для іноземних клієнтів і налаштувати прийом платежів та доставки. З останнім ніяких труднощів не виникає, оскільки є дуже багато логістичних і транспортних компаній, які готові доставляти ваші продукти по всій Україні та за її межами за доволі привабливу ціну. Якщо у вас ще немає веб-сайту, дуже раджу вам його зробити або хоча б думати в цьому напрямку.
Користуючись нагодою хочу сказати, що наша компанія займається розробкою веб-сайтів, цифровим брендингом та пошуковою оптимізацією, тому якщо вам потрібний веб-сайт – пишіть в приват.
Ідея 5 – Виробництво
Запроваджуйте у Луцьку своє виробництво, яке може бути націлене на експорт. В Україні порівняно з іншими країнами Європи – дешева робоча сила та дешева сировина, є всі необхідні можливості, щоб виробляти продукти в самих різних галузях, і конкурувати на міжнародних ринках.
Коли я цього літа був у Єгипті, то пройшов курс Кайтсерфінгу. Взявши в руки кайт, я відразу усвідомив велику можливість. Сам кайт, крило парашута, це проста тентова тканина, прошита згідно з макетом. Лише таке крило буде коштувати щонайменше 1800 євро, хоча по вартості там самого матеріалу на євро 100, максимум 200. У Луцьку є достатньо як швейних фабрик, так і фрілансерів, які будуть дуже раді взяти ваше замовлення. Заплатіть ще випускнику-дизайнеру з ЛНТУ за готовий макет і вперед. А розробивши собі ще і веб-сайт, точку комунікації, інтернет-магазин, вашим клієнтом може стати будь-яка людина у світі. Хоча і в Україні, як мені відомо, таких виробників або немає, або є дуже мало.
Іншим прикладом може стати аксесуарно-технічне обладання, наприклад для професійних відеокамер. https://www.woodencamera.com/ Ось така ручка для відеокамери закордоном коштує 500 доларів, а по факту – це просто металева планка з просвердленими дірками потрібного розміру, яку ваш друг і сусід зможе вам просвердлити за “100 гривень”))) Все інше – бренд і можливість оформити замовлення.
Я хочу сказати про те, що в світі існує дуже багато ринків, про які ми навіть можемо не знати, просто з тієї причини, що в нас таким не користуються, або не користувалися. Але це не означає, що їх в принципі немає. Десь там вони є і мають конкуренцію, проте, якщо ми українці справді можемо зробити значно кращу якість за кращі гроші, то чому б це не зробити?
Ідея 6 – Доставка
Як ви знаєте в Україні є дуже хороший бренд “Нова Пошта”, яка стрімко розвивається. Це лише свідчить про те, що попит на послуги доставки дуже виросли, люди купують та продають. Як я вже раніше писав, інтеграція може бути на будь-якому рівні. Тому локальна, місцева компанія доставки може дуже допомогти як всім тим, хто буде займатися інтернет-комерцією, так і офлайновим рітейлом.
Уявіть, що ви хочете замовити одяг, але в бутік ви йти не хочете, ви можете зробити замовлення на веб-сайті, а вже наступного дня вам його привезуть додому. Це б дуже пришвидшило взаємовідносини між людьми і можливість збільшення об’ємів продажу.
В такому випадку виграють усі – у магазині стане більше продажів, компанія доставки заробить на доставці, а клієнт швидко та зручно отримає своє замовлення.
Ідея 7 – Сміттєпереробний завод
Дуже актуально, особливо сьогодні, коли світ стикається з викликами, пов’язаними з екологією. У більшості цивілізованих країн світу сортування сміття не є чимось новим. І у нас вже нещодавно були введені певні норми і правила сортування сміття.
Обухівський сміттєпереробний завод вже сьогодні показує дуже високі результати, а по всій Україні в цілому з’являються стартапи на цьому ринку. http://nowaste.com.ua/
Тільки вдумайтесь, наскільки величезний прибуток можна отримувати, якщо почати конвертувати сміття або в сировину для різної промисловості, або в енергію, тепло, яке буде обігрівати вашу домівку. Такі рішення є в багатьох європейських країнах, нам лише потрібні інвестори і політична воля. Недавні події у Львові показали певні загрози і ситуації, що можуть трапитися, тому волинянам потрібно бути готовими, і вчитися локалізовувати проблеми ще до того, як вони настануть.
Ідея 8 – Приватні, комерційні ОСББ
Як ви напевно знаєте і як пише Вікі, ОСББ – це неприбуткова юридична особа, створена власниками житлових та нежитлових приміщень для спільного користування, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією.
І це все класно, але тут виникають певні проблеми. По-перше, в різних будинках різні сусіди, є будинки, де більше пенсіонерів, є, що лише молоді сім’ї. Тому на управління такою організацією потрібний час, координація усіх жителів, та створення рішень та їх імплементація. По-друге, як написано вище, ОСББ – це неприбуткова організація, що означає, що навіть за організаційну, координаційну роботу вам ніхто не заплатить. Тому, якщо у вас у будинку ситуація така, що всі зайняті, і немає кому займатися, а ЖЕКи не справляються, доцільно створити повноцінну юридичну компанію, орієнтовану на прибуток, котра буде займатися доглядом за будинками, фіксовано в певний час проводити профілактику, ремонт за потребою і т.д. Як наслідок у власників не буде стресів, будинок буде в повному порядку й виникне новий напрямок бізнесу, який забезпечить зайнятість і прибуток.
Це зможе спрацювати в тому випадку, якщо одна компанія буде відразу займатися декількома будинками. Як наслідок щорічна постійна профілактика в рази зменшить кількість будь-яких нещасних випадків, пожеж або пошкоджень апаратно-технічної частини будинку.
Крім того такому бізнесу буде добре також отримувати дотації від міста, оскільки, взагалі, зовнішній вигляд вулиць і будинків підпадає під один із департаментів луцької адміністрації.
Ідея 9 – Зелена енергетика
Дуже багато індустрій сьогодні у світі вже перейшло на зелену енергетику. Це дає дуже велику незалежність з опалення власних домівок, а що найцікавіше, можна заробляти на зеленій енергетиці.. І дійсно для чого мені цей “рускій газ”, якщо реально поставити сонячну батарею або вітряк, якого абсолютно буде достатньо для обігріву будинку, ще й сусіду вистачить). Якщо ви дійсно бажаєте свободи, чистого довкілля своїм дітям, переходьте на альтернативні види енергії.
Ідея 10 – Регіональний Туризм
Чи є в Луцьку туристичні компанії, котрі створюють тури по області, місту? Наприклад “Оздоровчі тури на Шацькі озера”, чи “Тур замками Волині”, або, може, “Природа Турійського району”, “Кемпінг”, чи, можливо, “Йога-тури на 7 днів на Згоранських озерах”?
Ідей дуже багато і я впевнений на 100%, що людей, які захочуть собі зробити мікровідпустку, знайдеться чимало. Хороша ціна, не потрібно далеко їхати. І цікаво, що окрім самих волинян знайдуться також люди з інших областей, які захочуть познайомитися з волинським краєм!
Кажу вам як спеціаліст з маркетингу – це спрацює – лише потрібно сформувати пропозицію і поставити її на полицю, щоб люди могли побачити та замовити. Попит буде, якщо буде продукт!
Розробляючи тури, можна вводити допоміжних партнерів, ресторани, розважальні заклади, можливо, дисконти на шопінг. Таким чином з’явиться ваша персональна мережа партнерів, які в залежності від домовленостей будуть вам надавати певний %.
Ситуацій можна придумати багато, і сфер взаємозв’язку також.
Що можливо взяти як висновок
Зараз в Україні попри всі негаразди дуже хороший час для реєстрації бізнесу, створення нових проектів, ідей. Хороші можливості для запуску будь-якого бізнесу, як з орієнтацією на експорт, так і на внутрішні ринки України.
Влада повинна думати як “Європу” робити не лише в цінах на комунальні послуги чи продукти, а також як створювати соціальні, економічні, політичні інститути, які будуть мотивувати, стимулювати людей відкривати бізнес, робити іновації та заробляти більше.
Мені дуже подобається те, що зробив Гейдар Алієв на початку 2000 року в Баку. Була започаткована програма з ремонту та реставрації центральних вулиць і будинків в місті Баку. Гроші в бюджеті на ремонт були, оскільки Азербайджан до того часу досить добре піднявся на продажі нафтопродуктів. Проте, команда Президента запропонувала наступне: усім будівельним компаніям, забудовникам за свій кошт відреставрувати будинки і прилеглі до них вулиці в рамках одного місцевого плану, за що їм пообіцяли можливість добудувати власні офіси або квартири в будинках, які вони реставрували.
В результаті місто не витратило ані копійки на реставрацію, отримало повністю готовий ремонт центру, а будівельні компанії зробили свій внесок і отримали те, що відразу й у перспективі їм досить добре окупилося.
Клас, правда? Мені здається, політика має бути саме такою, політика ідей, котра влаштує усіх, топ-менеджмент, коли можна надати можливість усім заробити, створити суспільне благо та ще й отримати позитивні рейтинги.
Тому в Луцьку й в Україні вкрай важливо, щоб влада допомагала підприємцям, лише тоді буде достатньо стимулів для того, щоб наступний новий “Айфон” був розроблений і вироблений саме в Україні!
Одним з інших важливих трендів є цифровий вимір. Якщо ви ще не маєте веб-сайту, створюйте, адже все, що можливо буде перенести в інтернет, рано чи пізно буде туди перенесене.
З повагою,
Голова ГО “Фонд Технологічних Ініціатив”
Олександр Куява
Leave a Reply