Вгору
  /  Статті   /  Як врятувати життя до приїзду “швидкої”: декілька порад

Як врятувати життя до приїзду “швидкої”: декілька порад

У повсякденному житті ми зіштовхуємось з численною кількістю негативних новин. Втім, зовсім інакше ми починаємо це сприймати, якщо опиняємось у вирії подій і від наших дій залежить чиєсь життя.

Вкрай важливо діяти швидко та правильно, допоки їде карета швидкої допомоги.

Тому, “ВолиньТоп”, з посиланням на “24 телеканал” вирішило розповісти вам, як правильно діяти у екстренних випадках.

З чого почати?

Насамперед потрібно впевнитись у тому, що надання допомоги буде безпечним: забезпечити власну і також безпеку потерпілого та людей навколо.

Основні принципи надання першої допомоги: правильність і доцільність (якщо ви не впевнені в своїх діях – краще утриматись), швидкість, а також продуманість, рішучість та спокій.

Спокій – один із вирішальних факторів, який потрібен під час надзвичайної ситуації. Взяти себе в руки у таких випадках непросто. Але це перший і ледь чи не найважливіший крок: опанувати себе і оглянути місце події.

Як оцінити стан постраждалого?

За необхідності потрібно викликати бригаду швидкої медичної допомоги, а також інші екстрені служби. Варто витягнути постраждалого із небезпечних умов – водойми, затопленого чи приміщення, яке палає, або місця, де накопичились отруйні гази. Після цього – оцінити стан хворого.

Людмила Гера, завідувачка тренувального відділу Центру медицини катастроф розповіла:
“Свідомість, дихання і пульсація. Три речі, які перевіряються дуже швидко і просто, маючи дві руки, голову і знання. Існують два номери порятунку: 112 і 103. Можна включити телефон на гучномовець, диспетчер надаватиме вказівки.”.

Як визначити, чи є дихання в постраждалого? Прикласти долоню чи вухо до грудей. Пульсацію можна визначити, притиснувши пальці до сонної, променевої чи стегнової артерій. Сонну артерію можна намацати на шиї, під вигином щелепи. Променеву — на зап’ясті, зі стегновою все зрозуміло.

Після цього — можна і треба викликати медиків.

Як спинити кровотечу?

Перш за все, треба перетиснути ділянку трохи вище рани, допоки кров не припиниться. Можна скористатися джгутом. Спеціальний є у водійській аптечці. Втім джгут можна зробити з будь-якої тканини — сорочки, наприклад. Або ж перетиснути ділянку тіла за допомогою паска — він є майже у кожного. Затиснути потрібно дуже туго.

Оксана Макар, фельдшерка виїзної бригади екстреної медичної допомоги розповіла:
” Коли кровотеча швидко збільшується, людина втрачає об’єм циркулюючої крові. Це призводить до шокового стану і до загрози життю”.

Як відновити дихання?

Якщо у постраждалого відсутні ознаки життя та немає критичної кровотечі (або ви вже її ліквідували) – треба розпочати серцево-легеневу реанімацію. Найважливіше: відновити дихання у людини.

Перед початком легеневої реанімації потрібно оглянути прохідність дихальних шляхів. Умовно кажучи, заглянути людині у горло. Бо дихати можуть заважати кров, мокрота, блювота, яка підходить до горла або ж запавший язик.

Щоби відновити прохідність дихальних шляхів, треба закинути голову постраждалого назад. І вже тоді приступати до відновлення дихання.

Олександр Думний, фельдшер виїзної бригади екстреної медичної допомоги розповів:
“Натискань має бути 30, тоді 2 вдихи. 30 до 2. Натискання потрібно проводити глибиною 5-6 сантиметрів. Чому не глибше? Бо будете ламати ребра. При правильних натисканнях цього досить, аби підтримати мінімальний артеріальний тиск”.

Важливо: не залишайте постраждалого!

Якщо мовиться не про підозру на травми хребта та кісток тазу, а серцево-легенева реанімація була вдалою, треба перевести потерпілого у стабільне положення (на боці, обличчям до себе, рука під головою, нога зігнута в коліні). Контролювати його стан потрібно аж до прибуття екстрених служб.