Вгору
  /  Луцьк   /  Право на тепло

Право на тепло

Лучани часто скаржаться, що з їхніх кранів замість гарячої води тече тепла, а батареї в квартирах літні. Але зазвичай всі ці скарги обмежуються розмовами на кухні та гнівними постами в соцмережах. У тотальній більшості випадків справа навіть не доходить до дзвінка чи письмової заяви. Незнанням цих прав вдало і безкарно користуються чиновники. Ми вирішили допомогти луцьким споживачам стаціонарного тепла, підказавши механізми впливу на недобросовісних постачальників.

Температурна норма гарячої води з крана становить 50 С°, температура у приміщені – 18 С°. Якщо ці показники нижчі, громадяни мають право платити менше, мотивуючи це низькою якістю послуг. Але про такі норми знають далеко не всі.

27 грудня 2017 року виконавчий комітет Луцької міської ради ухвалив рішення про постачання гарячої води для населення в місті Луцьку на 2018 рік. Відповідно до нього державному комунальному підприємству «Луцьктепло» (Малютіна В.А.) доручено забезпечити в 2018 році постачання гарячої води для населення в місті Луцьку від котелень, центральних теплових пунктів ДКП «Луцьктепло» щодня з 06.00 до 22.00 години. Це, звичайно, не новина, адже всі попередні роки гаряча вода постачалася точно так само, і судячи з позиції виконкому так буде ще не один рік. Але чи справді те, що тече з кранів у Луцьку, є гарячою водою? Ми вирішили провести експеримент в одному з будинків, що обслуговується котельнею ДКП “Луцьктепло”.

Як дізнатися чи гаряча у вас вода чи тепла?  

Згідно з законом “Про житлово-комунальні послуги”, протягом двох хвилин з моменту відкриття крана температура води має коливатися в межах 50-75 С°. Але якщо температура гарячої води – 45-49 градусів, сплачувати за неї можна на 10% менше. Якщо від 40 до 44 – платити можна на 30% менше. Коли ж температура нижче 40 С°, за гарячу воду можна платити взагалі за тарифом холодної води.

Нормативи для гарячої води:

50-75 градусів – платити 100%

45-49 градусів – платити 90%

40-44 градуси – платити 70%

Менше 40 градусів – прирівнюється до холодної і оплачується відповідно.

Як застосувати розрахунки на практиці?  

Діючий тариф на теплову енергію з ПДВ ДКП “Луцьктепло” на послуги з централізованого теплопостачання для багатоквартирних будинків:

– за умови підключення  рушникосушильників до системи гарячого водопостачання  – 85,36 грн/м3 (з 22.12.2017);

– за відсутності рушникосушильників – 78,24 грн/м3 (з 22.12.2017).

Проводимо експеримент. Замірюємо термометром  воду в одній з квартир по вулиці Конякіна, 25 а, яка обслуговується даховою (окремою) котельнею по вулиці Кравчука, 11 б. І зауважимо, що паливна споруда розташована на відстані близько 50 метрів від цього житлового будинку. Отже, зранку о 7.00 відкриваємо кран і чекаємо дві хвилини. Занурюємо під струмінь води термометр. Пік температури припадає на 49 С°. Для чистоти експерименту повторюємо це ще двічі – в обід і ввечері. Результати наступні –  в обід о 15.00 температура становить 47 С°, увечері о 21.30 – 48.8 С°. В середньому двоє мешканців піддослідної квартири використовують в місяць 3,3 кубічних метрів гарячої води. Тепер безпосередньо проводимо розрахунок спожитого і переводимо все це у гривні.

3,3 м3 × 85,36 грн. = 281,68 грн. за умови, що температура води в крані становить 50 C°. У нашому випадку платити слід на 10% менше від суми, тобто 253,52 грн. Множимо цю зекономлену суму, 28,16 грн. на 12 місяців і отримуємо заощадження у 338 грн.

Також у законі прописано, що відключати гарячу воду можуть не більше ніж на шість годин на добу (за умови стабільного водопостачання) і не більше ніж на 10 днів на місяць (30% від часу надання послуги). Іншими словами, якщо гарячої води немає два тижні, послуги теплопостачання можна оплачувати частково – за кожен день “прострочення” сума в платіжці за місяць повинна зменшуватися на 3,3%.

Якщо відключення гарячої води у Луцьку, крім днів злощасної профілактики, відбувається порівняно рідко, то гаряча вода подається з 6.00 до 22.00. Відповідно постанова виконавчого комітету Луцької міської ради за 27 грудня 2017 року суперечить Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Оскільки відімкнення води відбувається на 2 годин більше аніж це дозволено законом. І замість дозволених 6 годин виходить аж 8.

Що потрібно, аби сплачувати менше за неякісні послуги з водопостачання?  

Для перерахунку платежів необхідно звернутися до постачальника послуг, тобто ДКП “Луцьктепло”. Після цього представник підприємства повинен заміряти температуру води і скласти акт – документ передають постачальнику, він же здійснює перерахунок. Якщо постачальник послуги звернення проігнорує – це дає право користувачеві подати в суд на постачальника.

Приводом для скарги може бути і низький тиск у водопроводі, що спричиняє поганий напір, особливо на верхніх поверхах. До того ж користувач може вимагати навіть встановлення додаткового насоса, якщо проблема не буде усунена. І знову ж таки в разі відсутності реакції підприємства на скаргу, споживач має повне право також позиватися до суду.

В яких випадках потрібно платити менше за опалення?  

У Луцьку зі стаціонарним опаленням схожа ситуація як і з гарячою водою.

Аби зробити перерахунок коштів, необхідно звернутися із заявою до підприємства, яке постачає тепло до квартири (ДКП “Луцьктепло”). Після цього представник підприємства повинен заміряти температуру в квартирі і скласти акт-претензію. Документ передається теплопостачальнику, який повинен зробити перерахунок.

Як діє це на практиці. У тій же самій піддослідній квартирі замірюємо термометром температуру кілька разів у різний час. Середньодобовий її показник становить 17 С°. Площа самої квартири – 40 м2. Вікна у квартирі пластикові «триплекс» (три склопакети, – ред.)  і 5-камерні. А якщо в житловому приміщенні температура повітря нижче 18 С° (і 20 С° у кутових кімнатах), платити за тепло потрібно менше. За кожен градус нижче 18 С° – мінус п’ять відсотків від суми в платежах. Проте в законі “Про житлово-комунальні послуги” уточнюється: “За умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку заходів з утеплення приміщень і місць загального користування”. Якщо в квартирі старі вікна, крізь які втікає тепло, вимагати від постачальника послуг перерахування суми не можна.

Отже переходимо до експерименту і розрахунку під номером два.

Діючі тарифи ДКП “Луцьктепло” на послуги з централізованого теплопостачання з ПДВ для населення з централізованого опалення з 22.12.2017 року:

– для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії – 34,28 грн/м2 за місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення.

34,28 × 40 м2 = 1,371.2 грн. Оскільки у нас менша температура за норму на 1 С°, від суми 1,371.2 грн. вираховуємо 5% і отримуємо суму до сплати 1,302,64 грн. Заощаджену суму – 68.56 грн. множимо на 6 місяців опалювального сезону і отримуємо 411.36 грн. Додамо до цієї суми заощаджені від неякісного постачання води кошти 338 грн., і отримуємо 750 гривень у рік. А тепер множимо на будинок у квартирі якого велися заміри на 60 (квартир) і отримуємо 45000 грн. у рік. На ці гроші мешканці могли б прикрасити прибудинкову територію зеленими насадженнями чи облаштувати місце для свого відпочинку. Умовно моделюємо ситуацію з багатоповерхівкою у 100 квартир і беремо всього лише показник відхилення від норми в 1 градус. Виходить заощадження у 75000 гривень. З десяти дев’ятиповерхових будинків може вийти понад мільйон гривень у рік.

У законі також написано, що постачальники послуг повинні розпочинати опалювальний сезон протягом трьох діб після того, як середньодобова температура на вулиці закріпилася на рівні восьми градусів тепла. Якщо ці вимоги не виконуються, на четверту добу кожного наступного дня сума в платіжках за місяць повинна зменшуватися на 3,3%.

Як оформити скаргу та зменшити платіж, якщо в квартирі холодно?  

Якщо в квартирі холодно, необхідно:

  1. Повідомити виконавця послуг (усно по телефону, письмово, зазначеним в договорі способом).
  2. Виконавець повинен перевірити якість надаваних послуг. Якщо не згодні з перевіркою, її проведуть повторно, але вже з представниками місцевої влади, об’єднання споживачів.
  3. Після перевірки на руки видадуть акт, а суму в платіжках перерахують.

На усунення неполадок у системі згідно з законом є три дні.

Куди звертатися?  

Аби споживачі в разі неякісного надання їм послуг швидше достукалися до ДКП “Луцьктепло”, ми вирішили надати контакти підприємства. Також додамо, що в місті Луцьку працюють юристи, консультацію яких можна отримати безкоштовно. В разі потреби вони допоможуть обрахованим недобросовісними постачальниками тепла громадянам скласти позивну заяву. Контакти юридичної приймальні в Луцьку: вул. Бойка, 1, каб. 101, тел.: +38 (066) 737-5003, e-mail: lutsk.ugspl@gmail.com (Українська Гельсінська спілка).
Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод, відома також як Українська Гельсінська група (УГГ), об’єднання діячів українського правозахисного руху, утворене в Україні 9 листопада 1976. На 50-тисячному мітинзі у Львові 7.07.1988 р. на її основі було проголошено створення Української Гельсінської спілки (УГС).

Також додамо, що юристи, які працюють на громадських засадах, є у громадських приймальнях політичних партій та інших громадських організаціях.

Керівництво ДКП «Луцьктепло»    
Посада П.І.Б. Телефон
Директор Малютіна

Валентина Аркадіївна

77-32-01
Офіс-менеджер (діловод) Жовнірук

Юлія Михайлівна

77-32-01
Заступник директора з впровадження інноваційних технологій та міжнародних проектів Карачевський

Богдан Іванович

77-32-10
Головний інженер Біньковський

Володимир Григорович

77-32-01
Заступник головного інженера Скорупський

Іван Анатолійович

23-23-96
Заступник директора з комерційних питань Мельник

Віктор Федорович

77-32-14
Голова Профкому

Уповноважений з антикорупційної діяльності

Слюсар

Неоніла Володимирівна

77-32-21
Прес-секретар Ковтун

Євгенія Петрівна

77-32-00
Відділи, служби, теплові райони ДКП «Луцьктепло»
Виробничо-технічний відділ Бабій

Ігор Васильович

77-32-19
Проектно-конструкторський відділ Швець

Наталія Григорівна

77-32-31
Відділ збуту Лупікова

Ірина Євгенівна

77-32-09
Юридичний відділ Олейніков

Олександр Вікторович

77-32-04
Відділ управління персоналом Іщук

Христина Вікторівна

77-32-24
Головний енергоменеджер-начальник служби енергетичного

менеджменту

Марчук

Сергій Іванович

23-23-96
Планово-економічний відділ Міщук Юлія Володимирівна 77-32-17
Відділ бухгалтерського обліку і контролю Скробака

Руслана Віталіівна

77-32-11
Відділ інформаційно-камунікаційних технології Шафон

Юрій Миколайович

23-24-16
Відділ закупівель та закупівельної логістики Петраш

Олександр Миколайович

77-32-13
Метрологічна служба Когосов

Леонід Іванович

71-86-78
Аварійно-диспетчерська служба Журавель

Микола Петрович

74-04-44

72-02-23

050 438 99 09

067 332 41 15

Служба хімводопідготовки Петраш

Раїса Іванівна

77-32-29
Електрослужба Юревич

Олексій Феофанович

77-32-28
Автотранспортна служба Петров

Святослав Анатолійович

78-77-26
Дільниця з повірки засобів обліку води Кондратюк

Сергій Володимирович

200-102
Відділ технічного розвитку та інвестиційної діяльності Філонюк

Олег Володимирович

77-32-02
Відділ контролю за споживанням теплової енергії та якістю наданих послуг Осипюк

Ірина Ігорівна

23-02-42
Перший тепловий район
Начальник І-го теплового району Безносиков

Вадим Ігорович

77-32-27
Старший майстер І-го теплового району Борошук

Олексій Валентинович

77-32-27
Інженер І-го теплового району Якусик

Ганна Трохимівна

77-32-26
Другий тепловий район
Начальник ІІ-го теплового району Нимеровський

Роман В’ячеславович

25-36-72
Старший майстер ІІ-го теплового району Махновець

Віталій Панасович

25-13-47
Інженер ІІ-го теплового району Павлюк

Любов Григорівна

25-36-72
Третій тепловий район
Начальник ІІІ-го теплового району Неділько

Василь Васильович

71-84-06

 

Старший майстер ІІІ-го теплового району Сукнацький

Олександр Якович

71-76-85
Інженер ІІІ-го теплового району Тарасюк

Надія Олексіївна

71-76-85
Четвертий тепловий район
Начальник ІV-го теплового району Шелестюк

Анатолій Євгенович

26-49-92
Старший майстер ІV-го теплового району Шинкарук

Микола Іванович

26-45-50
Інженер ІV-го теплового району Нимеровська

Ірина Йосипівна

26-45-50
П’ятий тепловий район
Начальник V-го теплового району Романюк

Олег Сергійович

78-89-30
Старший майстер V-го теплового району Наврусевич

Анатолій Миколайович

28-34-22
Інженер V-го теплового району Томак

Галина Іванівна

28-34-22


Підготував Олександр Стеренчук

 

ПІДТРИМАЙ ВОЛИНЬТОП – ДОПОМОЖИ В РОЗВИТКУ НЕЗАЛЕЖНИХ ЛУЦЬКИХ МЕДІА!