Вгору
  /  Інтерв’ю   /  «ЛуцькІдея»: можливість знайти гроші для свого проекту

«ЛуцькІдея»: можливість знайти гроші для свого проекту

Ми живемо в унікальний час. Час, коли люди намагаються знайти альтернативні шляхи втілення своїх ідей, обходячи дев’ять пекельних кіл бюрократичної системи. Однією з таких альтернатив є краудфандинг – добровільне фінансування громадою корисного проекту або стартапу.

В Україні діють кілька великих краундфандингових платформ, які допомагають айтішникам, митцям, винахідникам, педагогам, економістам, історикам, медійникам, громадським діячам та усім іншим презентувати свою ідею та отримати гроші на її втілення. Унікальність такого методу фінансування проекту полягає у тому, що кожен користувач інтернету самостійно може визначити цінність тієї чи іншої ідеї, зрештою, кошти отримують лише справді якісні і суспільно-вагомі.

Нещодавно такий спільнокошт з’явився і у Луцьку. Створили його члени громадської організації «Фонд Технологічних Ініціатив». «ЛуцькІдея» – медіа-платформа для просування та фінансування саме луцьких проектів.

Про принцип роботи «ЛуцькІдеї» та те, кому буде цікаво підтримати нові ідеї лучан в інтерв’ю виданню «ВолиньТоп» розповів ініціатор проекту іта голова ГО «Фонд Технологічних Ініціатив» Олександр Куява.

Розкажи про новий спільнокошт «ЛуцькІдея». Як і для чого ти вирішив його створити?

Офіційно «ЛуцькІдея» – луцький краудфандинговий проект, ключове слово «луцький». Проект створений, щоб допомогти лучанам знайти фінансування для проектів та ідей, підтримати молоді ініціативи і навіть, я в це дуже вірю, створити у Луцьку нові ринки.

На кожному рівні може бути своя інтеграція. Ідея колективного фінансування – краудфандингу – не нова, є схожі інтернет-портали: «Кікстартер», спільнокошт «Велика Ідея», але які в своїй більшості зосереджені в національних рамках або ж в певних ринках.

Уявіть ситуацію – художник Андрій хоче зробити в Луцьку розпис на стіні одного з центральних будинків й шукає фінансування на фарбу. Якщо б він подав свій проект на порталі, схожому на «Кікстартер» або ж «Велика Ідея», то на такому сайті його проект може побачити людина, яка до якоїсь будівлі і самого міста Луцька взагалі немає ніякого відношення. Який сенс їй підтримати, фінансувати Андрія?

Інша ситуація, коли проект створюється з вектором розвитку самого міста. Наприклад, колективне фінансування нової школи або проведення нового фестивалю чи, можливо, фінансування нового стартапу, який планує свою діяльність у Луцьку. Так чи інакше, прямо чи опосередковано, абсолютно всі жителі міста будуть у виграші.

Інша ситуація, коли проект створюється з вектором розвитку самого міста. Наприклад, колективне фінансування нової школи або проведення нового фестивалю чи, можливо, фінансування нового стартапу, який планує свою діяльність у Луцьку. Так чи інакше, прямо чи опосередковано, абсолютно всі жителі міста будуть у виграші.

Хто може подавати свої проекти?

Проекти можуть подавати усі бажаючі, фізичні, юридичні особи, громадські організації, підприємства, представники бізнесу, усі жителі нашого міста.

Чи потрібен якийсь стартовий капітал або частина власних вкладень для реєстрації проекту?

Непотрібно, але звичайно, якщо такий капітал є у автора проекту, можливо, буде більше шансів зібрати суму. Ми у «Фонді Технічних Ініціатив» лише хочемо пересвідчитись, що цей автор проекту зможе після отримання фінансування від жителів міста Луцьк виконати належним чином свій проект. Реєстрація і додавання проекту на сайт є безкоштовними.

Які категорії проектів будуть у пріорітеті?

Звичайно буде добре створювати проекти, спрямовані на суспільне благо, проекти, які зможуть відкрити нові ринки, технологічні інновації, розвивати культуру й соціум – особисто для мене є пріорітетними саме такі напрямки. Але ще раз: будь-який проект, котрий буде подаватись на «ЛуцькІдею», це вже добре!

Що б ти порадив людям, які планують зареєструвати свій проект на «ЛуцькІдеї»?

Підготувати опис проекту, фото, відеоролик може стати чудовим інструментом. Достатньо записати себе на камеру, де автор розкаже що це за проект, для чого і скільки фінансування потрібно, описати свій досвід. Звичайно, якщо вже є певні напрацювання, фотографії прототипів, скетчі, плани, все, що може краще прорекламувати ваш продукт, ідею, проект чи ініціативу, все підійде.

Важливо сказати як самим авторам проекту, так і доброчинцям: Ви нічого не втрачаєте! Якщо проект не набирає запланованого фінансування в певний час, усі кошти за винятком комісії платіжних систем, будуть повернуті назад доброчинцям. А автори проекту як мінімум отримають досвід роботи на краудфандинг-платформі!

Важливо сказати як самим авторам проекту, так і доброчинцям: Ви нічого не втрачаєте! Якщо проект не набирає запланованого фінансування в певний час, усі кошти за винятком комісії платіжних систем, будуть повернуті назад доброчинцям.

Чи звітуватимуть автори проекту про його втілення після отримання необхідної суми?

Ну самий кращий звіт – це виконаний проект. Люди побачать самі, а якщо проект буде невиконаний, то на наступний раз ніхто грошей не дасть цьому автору.

Через війну та фінансову кризу українці все рідше і рідше жертвують гроші на благодійні, волонтерські та соціальні потреби. Не боїшся, що у волинян просто не вистачить коштів на підтримку проектів «ЛуцькІдеї»?

Звідки така інформація? В Луцьку чи не щороку відкриваються нові кафе, бари, магазини, нові кінотеатри, торгові центри, будуються церкви, а подивіться як будується місто – скільки нових будинків, а в примісцевих територіях… Розумієш про що я?

В Луцьку є достатньо бізнесменів, котрі зможуть профінансувати хороші проекти, а в майбутньому, можливо, стати їх інвесторами. Час кризи вже пройшов і війна скоро закінчиться, старі стереотипи відмирають, немов шкіра у змії, йде нова ера. Люди все розуміють. Все буде добре!

В Луцьку є достатньо бізнесменів, котрі зможуть профінансувати хороші проекти, а в майбутньому, можливо, стати їх інвесторами. Час кризи вже пройшов і війна скоро закінчиться, старі стереотипи відмирають, немов шкіра у змії, йде нова ера. Люди все розуміють. Все буде добре!

Чим особлива «ЛуцькІдея» і чи відрізняється вона від інших подібних краудфандингових порталів?

Портал створений для локального рівня, рівня міста району чи області.

Яка кінцева мета проекту?

Сам портал – це лише технічний інструмент для досягнення цілей. Ми зробили фундамент, який допоможе лучанам знайти фінансування для їхніх проектів та зможе створити суспільне благо. Люди й технології змінюють світ!

Розмовляла Зю Побережнюк