Вгору
  /  Інтерв’ю   /  “Халява не любить інвестицій” – Олександр Лазука

“Халява не любить інвестицій” – Олександр Лазука

Цього разу в об’єктив ВолиньТоп потрапив гімназист, пластун, профкомівець, а назагал доволі скромний молодик. Олександр Лазука народився у 1993 і обрав нетипову як для свого віку діяльність. Тож ми поспілкувалися про покоління, роботу, халяву і що таки згармонізує Луцьк.

Такий молодий, але вже депутат. Тож перше запитання: як ти вирішив податися в політику?

Цікаве запитання, напевно це збіг обставин. З одного боку поштовхом були події Революції Гідності, які довели, що молодь готова брати на себе відповідальність, а старше покоління готове довіряти нам. Особливого капіталу на кампанію я не мав. Задіяв власні заощадження від фрілансу і роботи в ІТ-компанії, трохи друзі допомогли, трохи колеги.

І як ти на власному досвіді відчув комунікацію між поколіннями?

Напевно найцікавіше було в часі передвиборчої кампанії. Саме тоді можна було відчути, як люди взагалі ставляться до молодих кандидатів, які стукають у їхні двері. Щодо мене, то реакцій було більше схвальних. Тобто нарешті настав той момент, коли крім довіри є й дуже серйозні очікування.

Чи є певна маніпулятивність у програмі «округи без депутатів»?

Це хороша ідея. І, як на мене, ми повинні працювати так, щоб хороша ідея була втілена без маніпуляцій. Наразі є труднощі з фінансуванням і реалізацією програми, але повторю, що депутати є обранцями міської громади і не можуть ігнорувати прохання мешканців «не свого» округу.

А на сесіях міськради часто маніпулюють?

В політиці завжди є місце маніпуляціям, а хто уважно стежить за подіями в міськраді, сам здатен зробити висновки щодо їх кількості за останній рік як варіант.

Як тобі працювати в одній із найменших фракцій?

Коли вивчав прикладну лінгвістику, то дечого навчився, зокрема – як протистояти маніпуляціям. Дякую Сергію Васильовичу Засєкіну. Бувають різні робочі моменти, але до кожного питання потрібно підходити тверезо і оцінювати його різносторонньо. Погано, якщо депутат задовольнився одним джерелом, бо їх має бути, як мінімум, два-три. Дані потрібно перевіряти, ставити неочікувані запитання, можливо, підходити від супротивного. Коли не піддаєшся емоціям або мінімізуєш їхній фактор, осмислити проблему вдається значно краще. Ще я б не радив квапитися у прийнятті рішень.

Потрібно чітко розуміти, чому ти збираєшся вчинити так, а не інакше, і бачити нерозмиту перспективу від наслідків.

 

Як ти освоював бюрократичний апарат міськради?

Так, правда буває, що складно віднайти потрібний документ, а іноді треба багато джерел, щоб перевірити щось одне. Але напевно мені пощастило, бо досі за всю каденцію я не стикався із тим, щоб мені відмовили в прийомі, консультації чи наданні інформації. Можливо, з поваги і на нестачу мого політичного досвіду. І, звісно, дуже допомагають колеги у фракції.

Як би ти описав ідеологію своєї політичної сили?

Це неоднозначне питання. Як відомо, «Народний Контроль» тепер не є одноосібним гравцем на політичній арені в Україні. Ми тепер співпрацюватимемо з «Громадянською позицією» Анатолія Гриценка. Наявні тенденції показують, що обидві сили готові до об’єднання потенціалів, задля опонування іншим важковаговикам.

Тобто таким чином ви набираєте габаритів для активнішої роботи?

Так, нарощуванням кількісного і якісного складу періодично займається, мабуть, кожна політична сила. Ми робимо акцент на якість.

То все ж на спектрі ви радше правоцентристи чи є ймовірність, що нова сила подасться ліворуч?

Ні. Я маю можливість зараз спостерігати ситуацію в німецькій політиці, як крайній популізм негативно впливає на політичну ситуацію. Обираючи лише правих чи лівих, легше втрапити в крайнощі, а сьогодні потрібно шукати баланс. Думаю, що нам це вдасться.

 

Поділися, будь ласка, більше німецьким досвідом. Наскільки мені відомо, ти стажуєшся у Бундестазі?

Так, мені поталанило, я отримав стипендію. Стажуюся в німецькому парламенті при офісі християнсько-демократичної партії. Це дуже важливий досвід для новачка у політиці. Нам там четверо від України, а взагалі у програмі бере участь 116 осіб зі 42 країн світу. Програма передбачає навчання в університеті і роботу з депутатом. Завершився третій місяць стажування, попереду ще два. Історія парламентаризму в Німеччині і засади тамтешньої демократії – варті уваги.

Німці пройшли шлях подолання декількох криз, на це також потрібно зважати і, думаю, нам варто повчитися у них, як долати кризи і єднатися.

Чи можна вважати, що німців об’єднала економіка?

Напевно, якоюсь мірою і Європейський Союз об’єднали економічні питання. Економічний фактор – важливий у єдності, проте в Німеччині грає не лише він. Відповідальність за свої дії, наполеглива праця і подолання корупції – це теж має місце.

Коли, на твій погляд, починається халява?

Цікаво. Напевно, вона починається тоді, коли людина думає, що все спрацює саме по собі і можна не докладати зусиль. Коли це спрацьовує один або два рази, тоді це перетворюється в систему і людина, можливо, не відчуває негативних наслідків неякісно виконаної роботи протягом якогось періоду часу. Проте це накопичується і згодом виливається у серйозні наслідки. Як з цим боротися? Працювати над собою і не дозволяти собі робити таких помилок, а якщо таке вже трапилося, то проаналізувати і не допустити в майбутньому.

Ми з тобою навчалися в одній школі і я пам’ятаю тебе як хлопця, який класно танцював і знав англійську. А чи ти списував у школі?

Ні. Я завжди слідував тому тренду, який був у нашому класі. Нам вдалося зберегти команду майже в повному складі від першого класу до кінця. Ми завжди були готові допомогти одне одному, але в нас була й висока конкуренція: кожен вважав за обов’язок бути кращим. Я вдячний моїм друзям а те, що я дивився на них як на приклад і намагався працювати на рівні.

А як у тебе справи з випускниками 21 гімназії: хто в які сфери пішов, хто лишився розвивати Луцьк?

Що ж, є дуже багато випускників, які ще здобувають додаткову освіту, дехто закордоном, що вселяє надію на підсилення міжнародних зв’язків згодом. Знаю, що випускники не лише мого покоління, а й ті, які навчалися за рік до і після, працюють у Києві, займають керівні ланки. Наприклад, Денис Жемеля зумів пройти конкурс і буде працювати над покращенням роботи міністерства енергетики та вугільної промисловості. Бажаю йому успіху в цьому, та він не єдиний насправді. Ми всі розійшлися по різних сферах і містах, але все ще здатні скоординуватися і я вірю, що в майбутньому це дасть цікаві результати.

У яких сферах потрібно працювати найбільше, щоб гармонізувати Луцьк?

На сьогодні, в зв’язку з моєю роботою в депутатській комісії, пріоритетною видається міжнародний сектор і напрацювання інвестиційної привабливості Луцька.

Трапляється, що інвестори бояться входити на український ринок та і на Волинь

Так, не буду заперечувати, хоч і не хотів би зосереджуватися на них, адже є й успішні приклади, деякі я помітив у Німеччині, завдяки депутату, в якого я стажуюся. Тих, хто остерігається, можна зрозуміти. Їм потрібні гарантії, як економічні, так і юридичні. Щодо позитивного грантового досвіду, варто відзначити наш оновлений зоопарк. Взагалі «Народний контроль» ініціював чимало екологічних акцій. Прибирання, озеленення, пакети, визначення меж парків і скверів, саме в цій ділянці ми не просто говоримо, а показуємо результат.

Тобто є ділянки, в яких ви просто говорите?)

Ні. Є ділянки, де лише промовами і проектами рішень, які ми готуємо, на жаль, не вдається досягнути успіху. Поки що. Здебільшого через голосування у сесійній залі. Є певна політична кон’юнктура.