Вгору
  /  Інтерв’ю   /  Анімація навиворіт: у Луцьку буде «мультяшний» фестиваль

Анімація навиворіт: у Луцьку буде «мультяшний» фестиваль

Чорні стіни, чорна стеля, чорна шафа, чорні ролети на вікнах, виліплені з пластиліну герої, декорації для мультфільмів, безліч різноманітних інструментів. Зайшовши в арт-простір «Креативна лабораторія», що на вулиці Винниченка у Луцьку, відразу помічаєш контраст з іншими офісними приміщеннями у цій будівлі. Тут творить громадська організація «Імаго», яка пропагує у місті анімаційне мистецтво.

Минулого року організація влаштувала дводенний анімаційний фестиваль «Задзеркалля», на який з’їхалися провідні актори озвучення: голос Барта Сімпсона в мультсеріалі «Сімпсони» Анна Лев, звукоімітатор та голос Сирника у мультфільмі «Тачки» Юрій Коваленко, більше відомий як Доктор Звук, київська студія кіно, анімації та медіамистецтв «Червоний собака» та творець мультсеріалу «Пригоди тельфів» Володимир Ликов.

9 та 10 вересня фестиваль відбудеться у Луцьку вдруге. Про особливості цьогорічного «Задзеркалля», анімацію, вибір у житті та Дзідзьо виданню «Волиньтоп» розповів засновник заходу, аніматор та громадський діяч Леонід Тивонюк.

 

Привіт. Хто такий Леонід Тивонюк?

Ой… зразу отак… (сміється) Так мене назвали в дитинстві: Леонід, і дали прізвище Тивонюк. Я сам не знаю хто це такий. Я сам з ним знайомлюся на протязі свого життя. Це якась «тєкущяя лічьность».

 

У Луцьку тебе все ж знають як аніматора. Як ти почав займатися анімацією?

Я ще не почав цього робити… ну, чесно. Я постійно прагну знімати анімацію, але в мене на це дуже мало часу. А, взагалі, в дитинстві дивився мультики і хотів знімати мультики. Ліпив у дитинстві всякі штуки з замазки. Пластиліну не було так багато, а замазки віконної було багато (посміхається), і я ліпив діснеївських персонажів.

Ліпив у дитинстві всякі штуки з замазки. Пластиліну не було так багато, а замазки віконної було багато, і  я ліпив діснеївських персонажів.

Раніше ти працював актором у Волинському академічному обласному театрі ляльок. Чому вирішив звідти піти?

Ну так склалися життєві обставини і потрібно було зробити вибір: або театр ляльок, або анімація. Я думаю тут зараз буде не про анімацію. Людина завжди робить вибір в своєму житті: або одне, або інше. Коли настав час, я просто вибрав один шлях – не залишатися в театрі, а йти далі.

БЮРОКРАТІЯ ПОГЛИНАЄ АНІМАЦІЮ

Ти – голова громадської організації «Імаго», яка існує вже півтора року. Розкажи про команду «Імаго». Що вам вдалося зробити за цей час?

Команда «Імаго» – це люди, які хочуть щось змінювати. Змінювати в собі, по-перше, а якщо ці зміни припадуть ще комусь до душі, це прекрасно. Це – команда творчих людей не обов’язково творчих спеціальностей. Люди різноманітних спеціальностей, які хочуть розвиватися в творчості, відкривати нові можливості для себе і для інших.

За цих півтора року нам вдалося реалізувати декілька проектів. Одні більш успішні, інші – менш. Але, менш з тим, ми навчаємося і рухаємося, і ростем. Ми постійно щось придумуємо і намагаємося зробити краще. Це про фестиваль «Задзеркалля». Я думаю це буде дітище-дітище нашої громадської організації. Чого взагалі «Задзеркалля» з’явилося, тому що в нас в місті немає школи анімаційної. Якщо і є якісь курси, то в онлайні, де можна навчитися. Хотілося б, щоб це було в нас у місті, щоб воно дало нову плеяду, нових людей, які прийдуть в цю професію аніматора чи, пов’язану з анімацією, якусь суміжну професію, щоб розвивалися і з’являлися нові імена. І, якщо нам вдасться щось подібне зробити, це буде просто прекрасно.

«Імаго» кілька разів брало участь у різних конкурсах. Свого часу ви активно спамили соцмережі. Ви тоді щось виграли?

Перше голосування від інтернет-радіостанції «RTI» – ми виграли 10 тисяч гривень. В нас забрали податки і вийшло менше 7 тисяч гривень. Ми купили веб-камери на ті кошти і насос для дегазації силікону (сміється). Так, несподівано, правда ж? Це не для того силікону, що ти подумала, не в губоньки закачувати, не в інші приваби тіла, а силікону для створення ляльок… і не тих ляльок… а для стоп-моушина. Потім в нас було дуже багато всіляких конкурсів, десь ми вигравали, десь – програвали. Десь були, скажімо, відверто нечесні перегони. Ми дякуємо тим людям, які нас підтримували, і підтримують надалі. Все рухається, все рівно ми зростаємо і не стоїмо на місці. У нас тепер є приміщення – «Креативна лабораторія», де ми розвиваємося, за що дякуємо Молодіжному центру Волині. І, взагалі, дякуємо всім, хто нам допомагає, за підтримку.

Тебе часто питають скільки мультиків ви зняли? І скільки насправді зняли?

Ні одного.

Чому?

 Тому що паперова робота забирає дуже багато часу. Організації півтора року, а в нас є вже фестиваль «Задзеркалля», вже другий буде фестиваль. В нас є «Круті педалі» («Круті педалі» – екологічний проект «Імаго», спеціальне обладнання, яке дозволяє транслювати і дивитися фільми, покрутивши педалі велосипеда, – ред.), «Школа Доктора Звука», перегляди. Ми намагаємося зараз розвинути саму структуру, працюємо над створенням школи анімації. Ми от почали зі звуку, а наступний наш крок – навчання сценарної майстерності. Ми будемо розробляти цілу програму з викладачами про написання сценаріїв до анімації, фільмів, театральних постановок і т.д. Поки що не буду відкривати секретів хто це буде, але це буде потужний спеціаліст, в якого варто буде навчатися.

Організації півтора року, а в нас є вже фестиваль «Задзеркалля», вже другий буде фестиваль. В нас є «Круті педалі», «Школа Доктора Звука», перегляди.

ЗАДЗЕРКАЛЛЯ VS ВИННИК

Перейдемо тепер до твоєї улюбленої дитини – фестивалю «Задзеркалля». Чому ви вирішили робити такий фестиваль саме в Луцьку, де анімація не дуже популярна? Чому не Київ, наприклад, в якому проводять фестиваль «Linoleum», і де діє багато анімаційних студій? («Linoleum» – міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіа-мистецтва у Києві, – ред.) Чому вирішили робити все з нуля тут?

Ну так в Києві вже є «Linoleum», а в Луцьку не було «Задзеркалля» (сміється). Тепер нам треба зробити, щоб у Луцьку було «Ансі» FestivalInternational du Filmd’Animation d’Annecy» – престижний міжнародний фестиваль анімаційних фільмів у Франції, який започаткований у 1960 році. Цьогоріч Україна вперше взяла в ньому участь, – ред.).

Це довгий шлях, надзвичайно довгий, тяжкий шлях. Але, може, все буде легко і нам все вдасться, за декілька років забульбенити такий фестиваль, що ого-го. Я думаю, що Київ і так перенасичений усілякими подіями. Хоча я не можу сказати, що наш Луцьк має якусь нестачу подій, тому що зараз, мені здається, вже з’явилося багато нових подій і публіка, здебільшого, також перенасичується, і тяжкувато вибрати між Винником і «Ніччю в Луцькому замку» (сміється) (Олег Винник – популярний український поп-співак, – ред.)

Мені здається, що треба на місцях робити щось. В Києві столиця, звісно. Але можна взагалі їхати в Нью-Йорк і в Нью-Йорку робити усілякі кльові штуки.

Я думаю, що Київ і так перенасичений усілякими подіями. Хоча я не можу сказати, що наш Луцьк має якусь нестачу подій, тому що зараз, мені здається, вже з’явилося багато нових подій і публіка, здебільшого, також перенасичується і тяжкувато вибрати між Винником і «Ніччю в Луцькому замку».

Чому фестиваль називається «Задзеркалля»? Це якось пов’язано з Алісою в Задзеркаллі?

Ну, ні. Це просто така назва… співпало з Алісою в Задзеркаллі. Хоча це країна така, яка знаходиться за дзеркалом нашого монітору, за дзеркалом екрану, за дзеркалом полотна, на якому транслюються фільми, анімація. Тобто той процес, який відбувається всередині. Ми зазираємо туди, в процес самого створення анімації, розповідаємо людям, як створюється анімація, як працює та чи інша спеціальність, намагаємося привідкрити таїну тієї чудової країни, де сидять маленькі гномики і малюють декорації, створюють персонажів, озвучують їх. Ми заглядаємо всередину великого процесу, за дзеркало того, що відбувається.

Фестиваль цього року відбудеться вже вдруге. Чи врахував ти помилки і досягнення минулорічного заходу? Що зміниться цього року?

Фестиваль… це… я тобі скажу… це просто стрес (сміється). Це правда. Коли ти намагаєшся зорганізувати його, і хвилюєшся за нього, щоб твоє дітище вийшло гарне, і прийшли люди на нього. І коли тобі щось не вдається не через те, що ти зробив щось неправильно, а через те, що ти просто не знав перший раз. Мені здається, кожного разу будуть якісь нові помилки, але перший раз їх найбільше, тому що ти йдеш на незвідану територію. Але ми зробили деякі висновки, в цьому році вже буде по-іншому, будемо раніше розпочинати рекламну кампанію. Маю надію, що більше людей зацікавиться, хоча це не є фестиваль, куди приходить 10 тисяч людей. Це не концерт Дзідзя і не шоу-балет Винника, куди натовп буде валити.

Бачу, ти не байдужий до Винника.

(сміється) Але все рівно це має бути більш наповнений фестиваль глядачами. Цього року в нас спеціально для цього є дитяча зона, будуть дитячі майстер-класи окрім дорослих майстер-класів. У нас будуть дозадзеркальні майстер-класи, куди будуть приїжджати відомі аніматори. Ще до початку самого фестивалю будуть відбуватися перегляди. Ну от, наприклад, в минулому році для малечі у нас не було програми, а для старших приїздили майстри озвучки: Анна Лев, студія «Червоний собака», також у нас був Володимир Ликов – продюсер «Тельфів», і в нас ще був Юрій Коваленко – Доктор Звук, з яким зараз ми продовжуємо співпрацювати. У нас є «Школа Доктора Звука», де люди можуть прийти і навчитися правильно володіти своїм голосом, а хто вбачає себе у ролі дуже крутого актора озвучення чи звукоімітатора, то може потрапити навіть в театр звукоімітації, який Доктор Звук буде збирати з усієї України, тобто вибирати самородків і з ними робити спільно театр. Зараз в нас перерва у заняттях, але з осені будемо знову розпочинати, тому усі, хто має бажання, може долучитися.

Що цікавого буде цього року у програмі «Задзеркалля»?

Я ж кажу: це будуть для маленьких дитячі майстер-класи, перегляди, присвячені 90-річчю української анімації, з різних років по періодах будуть. Також у нас буде презентація двох книжок: «Айхо або подорож до початку» Оршулі Фариняк, до якої ми, до речі, створюємо ілюстрації. Планується презентація книги «23 образи Петрика П’яточкіна» Наталії Гузєєвої, а також мультфільму «Мишко та Місячна Дзвінка» ТОВ «Борисфен-С». Ще в нас буде Манук Депоян – це режисер «Микити Кожум’яки», буде від нього майстер-клас по режисурі. Буде також Микита Лиськов – це аніматор, який на минулому «Задзеркаллі» виграв приз глядацьких симпатій на конкурсі анімації. Також буде Олег Педан – це режисер і аніматор, і викладач Карпенка-Карого (Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, – ред.), потужний лялькар, який нам розповість про те, як створюються ляльки. Будуть перегляди, квести, конкурс анімаційних робіт.

Назви 5 причин прийти на «Задзеркалля».

Того що це круто. Де ще ти можеш познайомитися особисто з творцями того чи іншого мультфільму, чи художником, чи режисером? Тобто така нагода навряд чи часто випадає лучанам. Це один.

Де ще ти можеш познайомитися особисто з творцями того чи іншого мультфільму чи художником, чи режисером? Тобто така нагода навряд чи часто випадає лучанам.

Потім, того що це весело. В нас будуть всякі конкурси, розваги, може, будуть баяністи, ведмідь з балалайкою (посміхається). Ні, в нас такого не буде, але буде весело.

Пізнавально – це три. Можна буде багато нового для себе почерпнути, знайомства дуже важливі. Бачиш, воно перетікає: нові знайомства, нові можливості, тобто можна в безпосередній обстановці познайомитися з різними чудовими людьми. І, взагалі, луцькі аніматори, вилазьте з підпілля! Давайте будемо дружити. Це стосується явних аніматорів, а хто має в собі якогось прихованого аніматора, який дуже хоче бути аніматором, але ще з тієї чи іншої причини не наважився, приходьте.

Бо це унікальний захід для Волині. Та це й унікальний захід для України, тому що немає в нас багато фестивалів анімації.

Не стримуйте себе (посміхається)! Якщо ви хочете прийти на фестиваль, не стримуйте себе, приходьте.

Розмовляла Зю Побережнюк

 

ПІДТРИМАЙ ВОЛИНЬТОП – ДОПОМОЖИ В РОЗВИТКУ НЕЗАЛЕЖНИХ ЛУЦЬКИХ МЕДІА!